Potpredsjednik romskog savjeta Muhamed Uković pozvao je sve partije čiji će predstavnici raditi na izmjeni izbornog zakona da omoguće sistemsko rješenje za političko predstavljanje te dvije nacionalne zajednice u parlamentu. On je kazao da bi se time stvorili preduslovi da se Romi i Egipćani politički organizuju i ubrzo formiraju svoju nacionalnu stranku.
Ovo je odlična prilika da se postojeći cenzus koji se primjenjuje zaRome smanji sa 0,70 na 0,35 odsto procenata važećih glasova. Tako bi se romskoj zajednici omogućilo da se njihov glas čuje u parlamentu, jer su, kako sada stvari stoje, Romi politički izolovani i marginalizovani – rekao je Uković za „Dan”. Ukazao je da Romi kao politički subjekt u Crnoj Gori još ne postoje, uz ocjenu da oni zbog toga ne mogu na pravi način da artikulišu svoje interese.
Činjenica je da do danas Roma nema u parlamentu, kao i da oni ne mogu da ostvare prava koje im garantuje Ustav, kao najveći pravni akt, jer za to ne postoji sistemsko rješenje. Pravo na autentičnu zastupljenost manjina precizirano je Zakonom o izboru odbornika i poslanika, što je afirmativan pristup rješavanja političke participacije manjina u parlamentu. Ipak, taj zakon nije adekvatan za Rome i Egipćane, i to iz razloga što su sve manjine brojnije od romske zajednice, neke čak i do osam puta – naglasio je Uković.On smatra da je besmisleno da za Rome važi isti cenzus kao i za ostale manjinske zajednice.
Ako se zna da su Romi najugroženija zajednica u Crnoj Gori, zašto u ovom slučaju nije primijenjen princip pozitivne diskriminacije, kao što je to urađeno prema nekim drugim narodima za koje važi cenzus od 0,35 odsto važećih glasova? Više je nego očigledno da je u pitanju jedan vid selektivne pravde – ocijenio je Uković. On ističe da integracija romske i egipćanske zajednice u sve oblasti društva mora biti realna i sa konkretnim sistemskim rješenjima.
Sve dok su pripadnici romske i egipćanske zajednice politički neravnopravni i ne odlučuju o pitanjima od ključnog značaja za svoj narod, suočavaće se sa različitim oblicima diskriminacije i asimilacije. Oni neće imati prilike da se izbore za bolji položaj u društvu, i to je neminovnost – zaključio je Uković.
I iz Građanske alijanse (GA) apeluju da se obezbijedi ravnopravno učešće pripadnika romske populacije u političkom životu. Koordinator ljudskih prava u GA Milan Radović pozvao je parlamentarnu radnu grupu da prilikom izmjena izbornog zakonodavstva unaprijedi položaj Roma kroz usvajanje odgovarajućih mjera koje će toj populaciji obezbijediti ravnopravnost pred zakonom i jednake zakonske mogućnosti.
GA zahtijeva usvajanje rješenja koje će obezbijediti ravnopravan odnos Roma i drugih manjinskih naroda u Crnoj Gori, ali i integraciju romskog naroda u sve oblasti društvenog života. Od organizacija koje okupljaju Romeu Crnoj Gori očekujemo koordinisanu i efikasnu akciju za postizanja tog cilja istakao je Radović.
Zakoni obavezuju na ravnopravnost. Koordinator ljudskih prava u GA Milan Radović podsjeća da su prethodnim izmjenama izbornog zakonodavstva uvedene mjere za unapređivanje položaja svih drugih manjinskih naroda, čak i onih kojih je po poslednjem popisu manje od Roma. Učešće u političkom životu Romima kao manjinskom narodu jemči Ustav, koji garantuje autentičnu zastupljenost u Skupštini i skupštinama jedinica lokalne samouprave u kojima čine značajan dio stanovništva, shodno principu afirmativne akcije. Takođe, brojni međunarodni dokumenti kojima je Crna Gora pristupila obavezuju državu da obezbijedi ravnopravnost manjinskih naroda u političkom predstavljanju – podsjetio je Radović.
Izvor: Dan